Filmy o punku
Když člověk leží nemocnej doma, krom pití čaje s rumem (RUM = rychlá univerzální medicína - Ozzák rocks :-D lol ) je njelepší činnost čtení, nebo koukání na filmy. Jelikož osobně dávám přednost těm filmům, hodím vám sem pár svých typů na filmy o punku.
SID A NANCY
Toto je mooc dobrej film o punkovém životě legendy ze Sex Pistols - Sida Viciouse. Téměř dvouhodinový film začíná scénou, kdy Sid ráno najde v koupelně mrtvé tělo své lásky Nancy. U výslechu pak policii vypráví svůj příběh od doby, kdy Nancy poznal. Celý film se točí opravdu hlavně kolem Sida - Sex Pistols jako kapele je věnována jen menší část. Ve filmu je nicméně nastíněno i to, že vztah Sida a Johnnyho Rottena nebyl vždycky úplně nejpřátelštější, a že Sid v kapele nefungoval ani tak jako basák, jako spíš jakási punková ikona. Taky je v něm dobře ukázáno , jak vypadal punk ve svých počátcích včetně toho, že na poprasku, který se kolem hnutí (a hlavně kolem Pistolí) utvořil, se chtěl kdekdo napakovat, a na punkáče si v té době hrálo každý malý děcko, který na ulici kopalo do každé popelnice, aniž by vědělo, proč vlastně. Ve filmu můžeme dále pozorovat momenty, které ukazují, že Sid nebyl žádné ztělesnění zla, za které ho mnozí považovali, ale obyčejný člověk - ne-li lepší než ti, kteří ho kritizovali - který se jako jeden z mála nebál žít svůj neobyčejný "my way" a dokázal se zvysoka vysrat na to, co si o tom mysleli ostatní. Škoda, že skončil tak, jak skončil... Budiž mu země lehká - jemu i Nancy.
DORFPUNKS
I když jsou DorfPunks (v překladu Vesničtí pankáči) k dispozici jenom v němčině s anglickýma titulkama, i tak stojí za to se na tenhle film mrknout. Je o skupině pankáčů z malého města (něco jako náš Vyškov typuju...), kteří se rozhodnou věnovat i něčemu jinému, než flákání se, a tak založí punkovou kapelu. Film zobrazuje typický punkový život - rvačky s náckama, vandalismus, trávení času v hospodách, hlavní postava Roddy nerespektuje své rodiče,... Snad jen chození po diskotékách a maloměšťáckých parties je docela mimo, i když tam hlavní hrdinové pogujou, dělají bordel, berou drogy a sexujou. Na filmu se mi ale líbí i to, jak je v něm ukázané, že každý může brát punk jinak - jeden z punkerů např. revoltuje proti systému prosazováním komunismu, další později nachází formu protestu v tehdy novém experimentálním hudebním stylu new wave - jestli tohle má ještě pořád co dělat s punkem, to už si ale musí přebrat každý sám.
SLC PUNK
To, co se zezačátku tváří jako komedie z punkového prostředí se nakonec vyvine ve film, v němž se objevujou zajímavé myšlenky. Hlavní postava - punker Steevo žijící v Salt Lake City - během filmu, který celkově tak trochu připomíná Dorfpunks, vysvětluje divákovi své myšlenkové pochody a nakonec dochází k paradoxu, že ačkoliv se punkáči snaží revoltovat a chtějí být jiní, stejně budou vždycky nějakým způsobem součástí toho systému. Tento snímek taky doporučuju zkouknout - krom toho, že pobaví a přiměje člověka zamyslet se nad některými věcmi z různých úhlů pohledu, nabízí taky dost situací, ve kterých se lze přímo najít (což je ostatně u víc filmů, ale pro mě osobně to právě v tomhle bylo dost výrazný). Jinak opět dobrej soundtrack (např. v úvodních titulcích hraje "Sex and violence" od Exploited).
DON'T STOP
Poměrně nový český film, zasazený do doby, kdy se punk dostal i do Československa (tj. konec 80. let). Docela dobře zobrazuje mnohdy těžké fungování punkáčů za komančů, nechybí humor, skvělá hudba, opět je ukázáno, že punk bere každý po svém (líp než třeba u DorfPunks), a líbí se mi, že narozdíl od DorfPunks má Don't Stop ucelený začátek i konec. Celkově jde asi o nejlepší film o punku, i když je velká škoda, že se postavy někdy chovají celkem nereálně, a že konec filmu působí, jakoby punk byla jenom otázka pubertálního bouření, a ne určitý způsob myšlení a nazírání na svět (Mikiho změna z punkera na kravaťáka). I když se stává, že se člověk za přičinění nějakých vlivů může změnit, v Don't Stop je to ale docela blbě podaný.
VŠE, CO MILUJI
Polský film o mladém Jankovi, který má s několika svými kamarády punk rockovou kapelu. Není to vyloženě špatný snímek - dobře zobrazuje situaci v zemi v době působení Solidarity, která měla nemalý vliv na rozpad komunistického režimu v Polsku. Co se týče samotného punku, jde spíš o takový průměr - té revolty tam mohlo být o něco víc.
ČTYŘI SLUNCE
Tenhle film sice není přímo jenom o punku, punk v něm ale hraje docela důležitou roli. Cca 15tiletý Véna žije se svým nezodpovědným otcem Járou, kterého vyhodí z práce kvůli hulení trávy a pořád se stýká s podivínem Karlem. Další postavou ve filmu je Vénova macecha Jana, která Járu podvádí, a Vénova malá nevlastní sestra. Véna má špatný vztah se svou matkou, se svým třídním učitelem, a smůlu co se týče vztahů s holkama. Čas tráví se svým starším kamarádem Jerrym a několika dalšími punkery, se kterými poslouchá punkovou hudbu a začíná se bouřit proti nespravedlnostem světa - kouří, pije, chodí za školu, postaví si číro,... Osobně považuju Čtyři Slunce za naprosto geniální film, který přiměje obyčejného člověka k tomu se zamyslet nad určitými věcmi, celkově hodně používá různé symboly. Jenom mohl být ještě o něco delší - kdyby byla každé hlavní postavě (Jára, Véna, Jana, Karel) věnovaná ještě jedna 5 - 10ti minutová scéna, výsledný charakter postav a myšlenka vyplývající z jejich životních situací by ještě víc vynikla. Jinak musím pochválit herecké výkony a samozřejmě hudbu - ve filmu zazní písničky např. od E!E nebo SPS a na soundtracku se podílela Vypsaná Fixa.
CRY, BABY
Muzikálová komedie s Johnnym Deppem v hlavní roli. Opět to není film o punku hlavně proto, že se odehrává v době, kdy punk ještě ani neexistoval (50. léta). Ve filmu se jedná o subkulturu greaserů, která vznikla v USA kolem rock'n'rollové hudby, a která měla, myslím, vliv i na vznik punku. Hlavním hrdinou je mladý rebel Wade přezdívaný Uřvánek, který se zamiluje do holky ze snobské bohaté rodiny. Celkově je to kravina, která ale skvěle zabaví... I když je pravda, že bez Johnnyho Deppa by to asi za moc nestálo.
PROČ?
Starý český počin z 80. let, který sice není o punku, ale chuligánství určitě nejeden punker považuje za součást vzpoury proti společnosti (mezi hooligans se dokonce i jedna postava punkáče vyskytuje), ve filmu jsou vidět taky odkazy na anarchii a fotbaloví hooligans jsou celkově spojováni se skinheads, kteří mají spoustu věcí s punkery společných (a to i pomineme-li zasazení mladého Landy do jedné z hlavních rolí v době, kdy měl ještě se skinheads jakš takš něco společného). Film byl natočený podle skutečné události z roku 1987, kdy fanoušci Sparty po cestě z fotbalového zápasu v Banské Bystrici zdemolovali vlak. Je v něm dobře ukázané to, jak na člověka může zapůsobit davové nadšení a dovést ho k něčemu, co by sám za sebe nejspíš neudělal.
HOOLIGANS (THE FOOTBALL FACTORY 2004)
Další, docela dobrý film o hooligans. Celkově zobrazuje život mladého chuligána, který kritizuje maloměšťáckou společnost líp, než Proč?, jelikož hlavní postava příběh vypráví, a Proč? se zaměřuje spíš na chuligánství jako celek. Ve filmu zazní songy např. od kapel Sham 69, Buzzcocks a taky track "Tunnel Vision" od Orbital (což je důležitá informace spíš pro technaře).
NEW KIDS TURBO
Tahle holandská šílenost je o partě kamarádů, kteří se jednoho dne rozhodli, že už dál nebudou platit žádné účty, a že budou dál žít i bez potřeby peněz - a to je právě to, co má tenhle film společného s punkem. New Kids Turbo je skvělá akční komedie se skvělým soundtrackem, který se ale zase bude líbit spíš raverům - jsou tam převážně hardcore techno a happy hardcore tracky, na kterých se podílel např. Paul Elstak nebo Scooter se svým singlem "Friends Turbo".
Krom těchhle filmů je docela zásadní i seriál SOUTH PARK (lze sledovat v češtině online na netu). Podobně jako známější SIMPSONOVI nebo FUTURAMA si dělá srandu z různých historických, kulturních nebo společenských událostí, problémů, celebrit atd., South Park je jen o něco sprostší a drsnější :-).
Jinak, když už jsem na začátku článku zmiňovala i četbu, dovolím si doporučit i nějaké knížky a časopisy, které by se mohli punkerům líbit.
Co se týče knih, jednoznačně doporučuju SATANSKOU BIBLI (Anton Szandor LaVey), která popisuje filozofii LaVeyova satanismu a mimo to se zabývá okultismem. Zrovna ten okultismus jde jaksi mimo mě, ale zbytek je velice zajímavé počtení (více zde: www.ja-a-moje-rit.estranky.cz/clanky/takovej-jakejsi-mysmas/laveyuv-satanismus.html). Poměrně alternativní forma povídek, básní i dramatu je DOBYTKU SMÍCHU NETŘEBA od Daniila Charmse - ruského spisovatele, píšícího nonsensovou literaturu. O něco klasičtější jsou KVĚTY ZLA od Charlese Baudelaira - sbírka dekadentních básní, pro které je typický pesimismus, poukazování na zlo, přímý popis reality bez eufemismů, stavění se proti bohu, obracení se ke smrti,... Asi nejznámější z téhle sbírky je "Zdechlina". Baudelaire byl jedním z mnoha dekadentních umělců, kteří ve své době pobuřovali společnost např. vzýváním Satana a tedy urážením křesťanství, urážením morálky klasicistní společnosti psaním o erotice, alkoholu, depresích, hnusných věcech atd. Z českých autorů můžu doporučit Františka Gellnera a jeho sbírky RADOSTI ŽIVOTA a PO NÁS AŤ PŘIJDE POTOPA - z děl literární generace anarchistických buřičů naprostá klasika. NA CESTĚ od Jacka Kerouaca je biblí hipsterů, mně osobně se to taky líbilo: je to o partě kamarádů, co jenom tak cestují po Americe, užívají si nevázaného sexu, alkoholu a jiných drog, zamýšlí se nad smyslem života,...
No a z časopisů mám osobně nejradši NOVÝ PROSTOR zabývající se zajímavými sociálními i kulturními tématy, který mimo jiné dává lidem žijícím na ulici šanci pracovat a snáz se začlenit zpátky do společnosti. Dalším zajímavým časopisem je nová STOOSMIČKA, kterou lze vyfasovat na ulici skoro od každého Háre Krišny :-). I když je to časák zaměřený hlavně na náboženské hnutí okolo Kršny, najdou se tam zajímavé filozofické věci, které můžou sednout zejména zastáncům buddhistického anarchismu. A sami Kršnovi mniši koneckonců tvrdí, že oni jsou ti největší revolucionáři :-D :-). Pro ty, kteří jsou zdatní v angličtině je jasná volba KERRANG! - magazín zabývající se rockovou, metalovou a taky punkovou hudbou. A poslední časopis, který zmíním je nezávislý studentský časopis EASY, kde jsou čas od času taky zajímavý věci.
Komentáře
Přehled komentářů
Děkuji za tipy na filmy o punku, některé jsem vůbec neznala.
zdraví Zoe
dokument
(psiiiiiivino, 15. 1. 2014 18:13)
doporucuju
http://www.csfd.cz/film/220304-punk-jako-zivotni-postoj/
Re: KDE??
(pirate.deluxe (ADMIN), 30. 9. 2013 21:50)ten film přímo s angl. titulkama jsem nikde nenašla - musíš to stáhnout nejdřív v Němčině, a pak ty titulky zvlášť (nebo aspoň tak jsem to udělala já). pamatovat si, kde jsem to našla, tak ti sem hodím odkaz, ale bohužel :-D musíš to vygooglit ;-) nebo kdybys pak měl/a zájem, tak to můžu nahrát na uložto a poslat link
Jsi má záchrana!
(Verča, 23. 9. 2013 20:01)Super! Díky:-) článek jako tenhle jsem hledala už dlouho:-))
Filmy o punku
(Zoena, 22. 6. 2015 21:12)